TVS07RF-17-26HE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RF-17-26HE
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 26POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Shell Size - Insert :
Shielding :
Shielded
Gender :
FEMALE
Color :
Silver
Fastening Type :
Threaded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Finish :
Electroless Nickel
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Ratings :
Environment Resistant
Orientation :
E
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Number of Positions :
26
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Crimp
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Material :
Aluminum
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Mounting Type :
Panel Mount
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Reach Compliance Code :
Unknown
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Material :
COPPER ALLOY
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Datasheets
TVS07RF-17-26HE
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk E Threaded
TVS07RF-17-26HE Overview
TVS07RF-17-26HE Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-17-26HE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-17-26HE Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER