TVS07RF-17-26HD
Mfr.Part #
TVS07RF-17-26HD
Description
CONN RCPT MALE 26POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
ECCN Code :
EAR99
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Termination :
Crimp
Contact Material :
COPPER ALLOY
Packaging :
Bulk
Color :
Silver
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Fastening Type :
Threaded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Gender :
FEMALE
Ratings :
Environment Resistant
Insert Material :
Thermoplastic
Reach Compliance Code :
Unknown
HTS Code :
Orientation :
D
Datasheets
TVS07RF-17-26HD
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk D Threaded
TVS07RF-17-26HD Overview
TVS07RF-17-26HD Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-17-26HD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-17-26HD Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER