TVS07RF-17-26HB
Mfr.Part #
TVS07RF-17-26HB
Description
CONN RCPT MALE 26POS GOLD CRIMP
Stock
22
In Stock :
22
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Aluminum
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Crimp
Ratings :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Published :
2001
Shell Size - Insert :
17-26
Gender :
FEMALE
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Number of Pins :
20
Contact Finish - Mating :
Orientation :
B
Color :
Electroless Nickel
Insert Material :
Thermoplastic
ECCN Code :
EAR99
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Datasheets
TVS07RF-17-26HB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk B Threaded
TVS07RF-17-26HB Overview
The packaging contains Receptacle, Male Pins.There is a Panel Mount mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV belongs to the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.A 20 pin is provided on the device.There is a Bulkhead, Front Side Nut, Panel mount on the part.This device operates at a temperature of -65°C~200°C.
TVS07RF-17-26HB Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-17-26HB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-17-26HB Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER