TVS07RF-17-26HA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RF-17-26HA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 26POS GOLD CRIMP
Stock
79
In Stock :
79
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Insert Material :
Thermoplastic
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Material :
COPPER ALLOY
Packaging :
Bulk
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Color :
Silver
Shell Material :
Aluminum
Orientation :
A
Number of Positions :
26
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Gender :
FEMALE
Ratings :
Environment Resistant
Published :
2012
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Operating Temperature :
-65°C~200°C
HTS Code :
Shell Size - Insert :
17-26
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Finish - Mating :
Gold
Fastening Type :
Threaded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Reach Compliance Code :
Unknown
Termination :
Crimp
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
TVS07RF-17-26HA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
TVS07RF-17-26HA Overview
TVS07RF-17-26HA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-17-26HA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-17-26HA Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER