TVS07RF-17-26BB
Mfr.Part #
TVS07RF-17-26BB
Description
CONN RCPT HSG FMALE 26POS PNL MT
Stock
22
In Stock :
22
Circular Connector Housings
Orientation :
B
Fastening Type :
Threaded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Plating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Material :
Aluminum
Contact Type :
Crimp
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Packaging :
Bulk
Shell Finish :
Electroless Nickel
Gender :
FEMALE
Number of Positions :
26
Contact Shape :
Circular
Reach Compliance Code :
Unknown
Shielding :
Shielded
Type :
For Female Sockets
Contact Size :
20
Note :
Contacts Not Included
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size - Insert :
17-26
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Mounting Type :
Panel Mount
Published :
2013
Housing Color :
Silver
Connector Type :
Receptacle Housing
Ingress Protection :
Environment Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
TVS07RF-17-26BB
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-17-26BB Overview
TVS07RF-17-26BB Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-17-26BB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-17-26BB Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT