TVS07RF-17-26B
Mfr.Part #
TVS07RF-17-26B
Description
CONN RCPT HSG FMALE 26POS PNL MT
Stock
673
In Stock :
673
Circular Connector Housings
Contact Type :
Crimp
Gender :
FEMALE
Note :
Contacts Not Included
Shell Size - Insert :
17-26
Shell Material :
Aluminum
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Orientation :
E
Number of Positions :
26
Fastening Type :
Threaded
Contact Size :
20
Mounting Type :
Panel Mount
Shielding :
Shielded
Contact Shape :
Circular
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Receptacle Housing
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Type :
For Female Sockets
Shell Finish :
Electroless Nickel
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Ingress Protection :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Reach Compliance Code :
Unknown
Housing Color :
Silver
Datasheets
TVS07RF-17-26B
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-17-26BE Overview
TVS07RF-17-26BE Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-17-26BE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-17-26BE Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT