TVS07RF-17-26AD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RF-17-26AD
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG MALE 26POS PNL MT
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
ECCN Code :
EAR99
Reach Compliance Code :
Unknown
Orientation :
D
Published :
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Type :
For Male Pins
Shell Material :
Aluminum
Shell Size - Insert :
Contact Type :
Crimp
Ingress Protection :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Size :
20
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Finish :
Electroless Nickel
Shielding :
Shielded
Fastening Type :
Threaded
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Gender :
FEMALE
Housing Color :
Silver
Contact Plating :
Gold
Note :
Contacts Not Included
Packaging :
Bulk
Contact Shape :
Circular
Number of Positions :
26
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Connector Type :
Receptacle Housing
Datasheets
TVS07RF-17-26AD
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-17-26AD Overview
TVS07RF-17-26AD Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-17-26AD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-17-26AD Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT