TVS07RF-17-26AB
Mfr.Part #
TVS07RF-17-26AB
Description
CONN RCPT HSG MALE 26POS PNL MT
Stock
22
In Stock :
22
Product Category :
Circular Connector Housings
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Shielding :
Shielded
Housing Color :
Number of Positions :
26
Note :
Contacts Not Included
Type :
For Male Pins
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Gold
Published :
2013
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Type :
Aluminum
Contact Shape :
Circular
Connector Type :
Receptacle Housing
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Size :
20
Shell Size - Insert :
17-26
Orientation :
B
Fastening Type :
Threaded
Gender :
FEMALE
Datasheets
TVS07RF-17-26AB
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-17-26AB Overview
TVS07RF-17-26AB Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-17-26AB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-17-26AB Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT