TVS07RF-17-26AA
Mfr.Part #
TVS07RF-17-26AA
Description
CONN RCPT HSG MALE 26POS PNL MT
Stock
79
In Stock :
79
Product Category :
Circular Connector Housings
Aluminum
Housing Color :
1 (Unlimited)
Type :
For Male Pins
Connector Type :
Receptacle Housing
Mounting Type :
Panel Mount
Factory Lead Time :
2 Weeks
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Type :
Crimp
Orientation :
A
Contact Shape :
Circular
Note :
Contacts Not Included
Published :
2013
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Size :
20
Gender :
FEMALE
Packaging :
Bulk
Contact Plating :
Gold
Shell Size - Insert :
17-26
Number of Positions :
26
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Datasheets
TVS07RF-17-26AA
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-17-26AA Overview
TVS07RF-17-26AA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-17-26AA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-17-26AA Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT