TVS07RF-17-26A
Mfr.Part #
TVS07RF-17-26A
Description
CONN RCPT HSG MALE 26POS PNL MT
Stock
357
In Stock :
357
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector Type :
Receptacle Housing
Orientation :
E
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Bulkhead - Front Side Nut
Contact Size :
Shell Size - Insert :
17-26
Type :
For Male Pins
Gender :
FEMALE
Environment Resistant
Note :
Contacts Not Included
Number of Positions :
26
Housing Color :
Silver
Contact Shape :
Circular
Aluminum
Contact Type :
Crimp
Datasheets
TVS07RF-17-26A
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-17-26AE Overview
TVS07RF-17-26AE Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-17-26AE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-17-26AE Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT