TVS07RF-15-18HC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RF-15-18HC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 18POS GOLD CRIMP
Stock
19
In Stock :
19
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ratings :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Color :
Silver
Reach Compliance Code :
Unknown
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish - Mating :
Gold
Insert Material :
Thermoplastic
Published :
2012
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Fastening Type :
Threaded
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Number of Pins :
20
Shell Size - Insert :
15-18
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Positions :
18
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Mounting Type :
Panel Mount
Ingress Protection :
Environment Resistant
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Aluminum
Shell Finish :
Electroless Nickel
ECCN Code :
EAR99
Termination :
Crimp
Orientation :
C
Datasheets
TVS07RF-15-18HC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 18 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk C Threaded
TVS07RF-15-18HC Overview
It comes in Receptacle, Male Pins packaging.The device's mounting type is Panel Mount.In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series of products.The device is equipped with 20 pins.The part is mounted by Bulkhead, Front Side Nut, Panel.The device runs in -65°C~200°C Operating Temperature.
TVS07RF-15-18HC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-15-18HC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-15-18HC Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER