TVS07RF-15-18HB-LC
Mfr.Part #
TVS07RF-15-18HB-LC
Description
CONN RCPT HSG MALE 18POS PNL MT
Stock
28
In Stock :
28
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Type :
Panel Mount
Type :
For Male Pins
2012
Contact Size :
Environment Resistant
Contact Plating :
Connector Type :
Receptacle Housing
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
B
Shell Finish :
Electroless Nickel
Housing Color :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Shape :
Circular
Note :
Contacts Not Included
ECCN Code :
EAR99
Shell Size - Insert :
15-18
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 18 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-15-18HB-LC Overview
TVS07RF-15-18HB-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-15-18HB-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-15-18HB-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT