TVS07RF-15-18HA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RF-15-18HA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 18POS GOLD CRIMP
Stock
65
In Stock :
65
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Reach Compliance Code :
Unknown
Applications :
Aviation, Marine, Military
Ratings :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Electroless Nickel
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Fastening Type :
Threaded
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Insert Material :
Thermoplastic
Factory Lead Time :
12 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Finish - Mating :
Gold
Color :
Silver
Shell Size - Insert :
15-18
Number of Pins :
20
Shell Material :
Aluminum
Published :
2012
Orientation :
A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Positions :
18
Packaging :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Crimp
Datasheets
TVS07RF-15-18HA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 18 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
TVS07RF-15-18HA Overview
The product is packaged in Receptacle, Male Pins.This device is mounted in the Panel Mount position.It has been determined that a Bulk case is necessary to package the product.There is a product in the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.A total of 20 pins are available on the device.Part Bulkhead, Front Side Nut, Panel is mounted to the part.As a result, the device runs at -65°C~200°C Operating Temperature.
TVS07RF-15-18HA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-15-18HA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-15-18HA Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER