TVS07RF-15-18BC
Mfr.Part #
TVS07RF-15-18BC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 18POS PNL MT
Circular Connector Housings
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Threaded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Type :
For Female Sockets
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Type :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
C
Contact Shape :
Circular
Number of Positions :
18
Note :
Contacts Not Included
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Size :
20
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size - Insert :
ECCN Code :
EAR99
Shielding :
Shielded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Housing Color :
Silver
Contact Plating :
Gold
Reach Compliance Code :
Unknown
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Material :
Aluminum
Published :
Datasheets
TVS07RF-15-18BC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 18 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-15-18BC Overview
TVS07RF-15-18BC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-15-18BC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-15-18BC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT