TVS07RF-15-18BA
Mfr.Part #
TVS07RF-15-18BA
Description
CONN RCPT HSG FMALE 18POS PNL MT
Stock
5
In Stock :
5
Circular Connector Housings
Shell Size - Insert :
15-18
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mounting Type :
Panel Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Size :
20
Ingress Protection :
Environment Resistant
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Note :
Contacts Not Included
Factory Lead Time :
12 Weeks
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Housing Color :
Silver
Shell Finish :
Electroless Nickel
Shielding :
Shielded
Orientation :
A
Shell Material :
Aluminum
Type :
For Female Sockets
Contact Shape :
Circular
Published :
2013
Reach Compliance Code :
Unknown
Fastening Type :
Threaded
Number of Positions :
18
Contact Plating :
Gold
Contact Type :
Crimp
Datasheets
TVS07RF-15-18BA
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 18 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-15-18BA Overview
TVS07RF-15-18BA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-15-18BA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-15-18BA Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT