TVS07RF-15-18B
Mfr.Part #
TVS07RF-15-18B
Description
CONN RCPT HSG FMALE 18POS PNL MT
Stock
608
In Stock :
608
Circular Connector Housings
Housing Color :
Silver
Number of Positions :
18
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size - Insert :
15-18
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Contact Size :
20
Packaging :
Bulk
Shell Finish :
Electroless Nickel
Factory Lead Time :
12 Weeks
Note :
Contacts Not Included
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Type :
Crimp
Ingress Protection :
Environment Resistant
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
2013
Fastening Type :
Threaded
Connector Type :
Receptacle Housing
Type :
For Female Sockets
Shell Material :
Aluminum
Reach Compliance Code :
Unknown
Orientation :
N (Normal)
Contact Shape :
Circular
Shielding :
Shielded
Datasheets
TVS07RF-15-18B
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 18 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-15-18B Overview
TVS07RF-15-18B Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-15-18B Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-15-18B Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT