TVS07RF-15-15SC
Mfr.Part #
TVS07RF-15-15SC
Description
CONN RCPT FMALE 15POS GOLD CRIMP
Stock
412
In Stock :
412
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Applications :
Aviation, Marine, Military
Environment Resistant
Additional Feature :
EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Factory Lead Time :
2 Weeks
Panel Mount
Contact Material :
COPPER ALLOY
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Option :
GENERAL PURPOSE
No
Termination :
15
Color :
Bulk
Insert Material :
Thermoplastic
Orientation :
C
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
Mixed Contacts :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Ratings :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Electroless Nickel
Backshell Type :
Solid
Threaded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Radiation Hardening :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shielded
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
TVS07RF-15-15SC
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 15 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk C Threaded
TVS07RF-15-15SC Overview
TVS07RF-15-15SC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-15-15SC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-15-15SC Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER