TVS07RF-15-15SB
Mfr.Part #
TVS07RF-15-15SB
Description
CONN RCPT FMALE 15POS GOLD CRIMP
Stock
72
In Stock :
72
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Published :
2011
Aluminum
Option :
GENERAL PURPOSE
Termination :
Crimp
Additional Feature :
EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Shell Size - Insert :
15-15
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Environment Resistant
Mixed Contacts :
1 (Unlimited)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Factory Lead Time :
12 Weeks
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shielded
Insert Material :
Thermoplastic
Applications :
Aviation, Marine, Military
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Gender :
FEMALE
Orientation :
B
Ratings :
Environment Resistant
Color :
Panel Mount
Contact Finish - Mating :
Gold
Backshell Type :
Solid
Bulkhead - Front Side Nut
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
MIL Conformance :
Datasheets
TVS07RF-15-15SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 15 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk B Threaded
TVS07RF-15-15SB Overview
TVS07RF-15-15SB Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-15-15SB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-15-15SB Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER