TVS07RF-15-15SA-LC
Mfr.Part #
TVS07RF-15-15SA-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 15POS PNL MT
Stock
65
In Stock :
65
Product Category :
Circular Connector Housings
Empty Shell :
yes
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Packaging :
Bulk
Contact Shape :
Circular
No
Type :
For Female Sockets
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Type :
Crimp
Contact Plating :
Mount :
Jam Nut
Connector Type :
Receptacle Housing
Electroless Nickel
Published :
2011
IEC Conformance :
Housing Color :
Threaded
Gender :
FEMALE
Orientation :
A
1 (Unlimited)
Contact Size :
15-15
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-15-15SA-LC Overview
TVS07RF-15-15SA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-15-15SA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-15-15SA-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT