TVS07RF-15-15S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RF-15-15S
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 15POS GOLD CRIMP
Stock
615
In Stock :
615
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Crimp
HTS Code :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Insert Material :
Thermoplastic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Packaging :
Bulk
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
Mounting Type :
Panel Mount
Factory Lead Time :
16 Weeks
Depth :
38.1mm
Ingress Protection :
Environment Resistant
Plating :
Electroless Nickel
Filter Feature :
No
Applications :
Aviation, Marine, Military
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Backshell Type :
Solid
Contact Finish - Mating :
Gold
ECCN Code :
EAR99
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
MIL Conformance :
yes
Shell Size - Insert :
15-15
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Ratings :
Environment Resistant
Total Number of Contacts :
15
Radiation Hardening :
No
Shell Material :
Aluminum
Mixed Contacts :
Color :
Silver
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
IEC Conformance :
Shell Finish :
Electroless Nickel
Option :
GENERAL PURPOSE
Empty Shell :
yes
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Shielding :
Shielded
Gender :
FEMALE
Number of Positions :
15
DIN Conformance :
Length :
31.9mm
Published :
2014
Orientation :
N (Normal)
Fastening Type :
Threaded
Datasheets
TVS07RF-15-15S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 15 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Threaded
TVS07RF-15-15S Overview
TVS07RF-15-15S Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-15-15S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-15-15S Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER