TVS07RF-15-15PC(LC)
Mfr.Part #
TVS07RF-15-15PC(LC)
Description
MIL-DTL-38999 TV,CTV, TRISTART
Product Category :
Circular Connector Housings
Electroless Nickel
MIL Conformance :
yes
Orientation :
C
Shell Size - Insert :
Empty Shell :
yes
Packaging :
Bulk
Radiation Hardening :
No
Filter Feature :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Bulkhead - Front Side Nut
ECCN Code :
EAR99
Connector Type :
Receptacle Housing
Shielded
Additional Feature :
EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
IEC Conformance :
No
Total Number of Contacts :
15
Option :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Jam Nut
Contact Type :
1 (Unlimited)
Gender :
FEMALE
Contact Size :
Note :
Contacts Not Included
HTS Code :
Contact Shape :
Circular
Housing Color :
Panel Mount
Type :
For Male Pins
DIN Conformance :
Number of Positions :
15
Factory Lead Time :
2 Weeks
Datasheets
TVS07RF-15-15PC(LC)
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-15-15PC-LC Overview
TVS07RF-15-15PC-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-15-15PC-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-15-15PC-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT