TVS07RF-15-15PB-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RF-15-15PB-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG MALE 15POS PNL MT
Stock
28
In Stock :
28
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
HTS Code :
Contact Size :
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
DIN Conformance :
No
IEC Conformance :
No
Orientation :
B
Shell Size - Insert :
15-15
Option :
GENERAL PURPOSE
MIL Conformance :
yes
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mount :
Jam Nut
Contact Type :
Crimp
Mounting Type :
Panel Mount
Total Number of Contacts :
15
ECCN Code :
EAR99
Connector Type :
Receptacle Housing
Note :
Contacts Not Included
Ingress Protection :
Environment Resistant
Published :
2011
Packaging :
Bulk
Radiation Hardening :
Additional Feature :
EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Shell Material :
Aluminum
Number of Positions :
15
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Threaded
Shell Finish :
Electroless Nickel
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Plating :
Gold
Shielding :
Shielded
Filter Feature :
yes
Housing Color :
Silver
Empty Shell :
Contact Shape :
Circular
Type :
For Male Pins
Factory Lead Time :
12 Weeks
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-15-15PB-LC Overview
TVS07RF-15-15PB-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-15-15PB-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-15-15PB-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT