TVS07RF-15-15PB(LC)
Mfr.Part #
TVS07RF-15-15PB(LC)
Description
MIL-DTL-38999 TV,CTV, TRISTART
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Size :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Type :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Additional Feature :
EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Published :
Shell Material :
Aluminum
Note :
Contacts Not Included
Packaging :
Bulk
MIL Conformance :
yes
Filter Feature :
yes
Shielding :
Shielded
Factory Lead Time :
12 Weeks
IEC Conformance :
No
Type :
For Male Pins
Electroless Nickel
Contact Shape :
Circular
DIN Conformance :
No
Empty Shell :
Mount :
Jam Nut
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Contact Plating :
Gold
Shell Size - Insert :
Total Number of Contacts :
15
Radiation Hardening :
Connector Type :
Receptacle Housing
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Housing Color :
Panel Mount
ECCN Code :
EAR99
Option :
GENERAL PURPOSE
Orientation :
B
Datasheets
TVS07RF-15-15PB(LC)
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-15-15PB-LC Overview
TVS07RF-15-15PB-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-15-15PB-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-15-15PB-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT