TVS07RF-15-15PA
Mfr.Part #
TVS07RF-15-15PA
Description
CONN RCPT MALE 15POS GOLD CRIMP
Stock
145
In Stock :
145
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Bulk
Empty Shell :
yes
Orientation :
A
IEC Conformance :
No
Filter Feature :
yes
Mixed Contacts :
No
Bulkhead - Front Side Nut
MIL Conformance :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Insert Material :
Thermoplastic
Shielding :
Shielded
Total Number of Contacts :
15
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Fastening Type :
Threaded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size - Insert :
15-15
Ratings :
ROHS3 Compliant
Color :
Aluminum
DIN Conformance :
Mounting Type :
Panel Mount
Termination :
Crimp
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Published :
2011
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Radiation Hardening :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Aviation, Marine, Military
Backshell Type :
Solid
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
TVS07RF-15-15PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 15 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
TVS07RF-15-15PA Overview
TVS07RF-15-15PA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-15-15PA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-15-15PA Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER