TVS07RF-15-15JE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RF-15-15JE
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 15POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Shell Size - Insert :
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
E
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Material :
Aluminum
Color :
Silver
Packaging :
Bulk
Termination :
Crimp
Ratings :
Environment Resistant
Fastening Type :
Threaded
Shell Finish :
Electroless Nickel
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Shielding :
Shielded
Ingress Protection :
Environment Resistant
HTS Code :
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mounting Type :
Panel Mount
Reach Compliance Code :
Unknown
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions :
15
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
TVS07RF-15-15JE
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 15 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk E Threaded
TVS07RF-15-15JE Overview
TVS07RF-15-15JE Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-15-15JE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-15-15JE Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER