TVS07RF-15-15JC
Mfr.Part #
TVS07RF-15-15JC
Description
CONN RCPT FMALE 15POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ratings :
Panel Mount
Termination :
Crimp
Orientation :
C
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish - Mating :
Gold
HTS Code :
Published :
Shell Size - Insert :
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Reach Compliance Code :
Unknown
Insert Material :
Thermoplastic
Aluminum
Applications :
Aviation, Marine, Military
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Threaded
Contact Material :
COPPER ALLOY
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Color :
Silver
Datasheets
TVS07RF-15-15JC
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 15 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk C Threaded
TVS07RF-15-15JC Overview
TVS07RF-15-15JC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-15-15JC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-15-15JC Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER