TVS07RF-15-15JA-LC
Mfr.Part #
TVS07RF-15-15JA-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 15POS PNL MT
Stock
5
In Stock :
5
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector Type :
Receptacle Housing
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Published :
2001
Contact Plating :
Gold
Contact Type :
Crimp
Contact Size :
Bulk
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
A
Reach Compliance Code :
Unknown
Type :
For Female Sockets
Shell Size - Insert :
15-15
Note :
Contacts Not Included
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Housing Color :
Silver
Contact Shape :
Circular
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-15-15JA-LC Overview
TVS07RF-15-15JA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-15-15JA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-15-15JA-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT