TVS07RF-15-15HN-LC
Mfr.Part #
TVS07RF-15-15HN-LC
Description
CONN RCPT HSG MALE 15POS PNL MT
Stock
615
In Stock :
615
Product Category :
Circular Connector Housings
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Material :
Aluminum
Contact Plating :
Orientation :
N (Normal)
Shell Size - Insert :
15-15
Contact Type :
Environment Resistant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Connector Type :
Receptacle Housing
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Type :
For Male Pins
Number of Pins :
16
Published :
2012
Contact Shape :
Circular
Note :
Contacts Not Included
Bulkhead - Front Side Nut
Contact Size :
Housing Color :
Panel Mount
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-15-15HN-LC Overview
Packaging is Receptacle Housing.Panel Mount is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series, it can be found in this category.In addition to its many benefits, this part is also compatible with other products of [0].It has 16 pins.
TVS07RF-15-15HN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-15-15HN-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-15-15HN-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT