TVS07RF-15-15HN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RF-15-15HN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 15POS GOLD CRIMP
Stock
240
In Stock :
240
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Fastening Type :
Threaded
Shell Size - Insert :
15-15
Termination :
Crimp
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Material :
Aluminum
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mounting Type :
Panel Mount
Shielding :
Shielded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Color :
Silver
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Packaging :
Bulk
Ratings :
Environment Resistant
Number of Positions :
15
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Feature :
Shielded
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Plating :
Gold
Insert Material :
Thermoplastic
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Finish - Mating :
Gold
Max Operating Temperature :
200°C
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Finish :
Electroless Nickel
Orientation :
N (Normal)
Number of Pins :
16
Published :
2012
Datasheets
TVS07RF-15-15HN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 15 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Threaded
TVS07RF-15-15HN Overview
The product is packaged in Receptacle, Male Pins.This device is mounted in the Panel Mount position.It has been determined that a Bulk case is necessary to package the product.There is a product in the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.A total of 16 pins are available on the device.When the temperature is below 200°C, it is best to use it.A minimum operating temperature of -65°C is required for this device.There are a number of advantages to its Shielded feature.Part Bulkhead, Front Side Nut, Panel is mounted to the part.As a result, the device runs at -65°C~200°C Operating Temperature.
TVS07RF-15-15HN Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-15-15HN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-15-15HN Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER