TVS07RF-15-15HC
Mfr.Part #
TVS07RF-15-15HC
Description
CONN RCPT MALE 15POS GOLD CRIMP
Stock
19
In Stock :
19
Product Category :
Circular Connector Assemblies
ECCN Code :
EAR99
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Ingress Protection :
Environment Resistant
Number of Pins :
16
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Fastening Type :
Threaded
Termination :
Crimp
Color :
Silver
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Reach Compliance Code :
Unknown
Orientation :
C
Ratings :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
15-15
Shell Finish :
Electroless Nickel
Shell Material :
Aluminum
Published :
2012
HTS Code :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
15
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Type :
Panel Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Insert Material :
Thermoplastic
Datasheets
TVS07RF-15-15HC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 15 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk C Threaded
TVS07RF-15-15HC Overview
The packaging contains Receptacle, Male Pins.There is a Panel Mount mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV belongs to the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.A 16 pin is provided on the device.There is a Bulkhead, Front Side Nut, Panel mount on the part.This device operates at a temperature of -65°C~200°C.
TVS07RF-15-15HC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-15-15HC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-15-15HC Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER