TVS07RF-15-15HA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RF-15-15HA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 15POS GOLD CRIMP
Stock
5
In Stock :
5
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Shielded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size - Insert :
15-15
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
HTS Code :
Termination :
Crimp
Applications :
Aviation, Marine, Military
Ratings :
Environment Resistant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Factory Lead Time :
12 Weeks
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Number of Pins :
16
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Mounting Type :
Panel Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Reach Compliance Code :
Unknown
Packaging :
Bulk
Published :
2012
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
A
Fastening Type :
Threaded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Material :
Aluminum
Number of Positions :
15
Color :
Silver
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Electroless Nickel
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Datasheets
TVS07RF-15-15HA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 15 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
TVS07RF-15-15HA Overview
The packaging contains Receptacle, Male Pins.There is a Panel Mount mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV belongs to the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.A 16 pin is provided on the device.There is a Bulkhead, Front Side Nut, Panel mount on the part.This device operates at a temperature of -65°C~200°C.
TVS07RF-15-15HA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-15-15HA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-15-15HA Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER