TVS07RF-15-15AA
Mfr.Part #
TVS07RF-15-15AA
Description
CONN RCPT HSG MALE 15POS PNL MT
Stock
5
In Stock :
5
Circular Connector Housings
Contact Type :
Crimp
Number of Pins :
16
Shell Material :
Aluminum
Orientation :
A
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Shape :
Circular
Connector Type :
Receptacle Housing
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Finish :
Electroless Nickel
Ingress Protection :
Environment Resistant
Housing Color :
Silver
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Contact Size :
Contact Plating :
Gold
Type :
For Male Pins
Shell Size - Insert :
15-15
Fastening Type :
Threaded
Note :
Contacts Not Included
Packaging :
Bulk
Reach Compliance Code :
Unknown
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
2013
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Positions :
15
Shielding :
Shielded
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
HTS Code :
Datasheets
TVS07RF-15-15AA
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-15-15AA Overview
Currently, it is packaged in Receptacle Housing.Mounting type Panel Mount is assigned to the device.Packaging the product involves using a Bulk case.Among the products in the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series, it is one of the most popular.Other [0] products have lots of benefts too.A device with a 16 pin configuration is equipped with the device.
TVS07RF-15-15AA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-15-15AA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-15-15AA Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT