TVS07RF-15-15A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RF-15-15A
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG MALE 15POS PNL MT
Stock
615
In Stock :
615
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Reach Compliance Code :
Unknown
Housing Color :
Silver
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Number of Positions :
15
Number of Pins :
16
Packaging :
Bulk
Contact Shape :
Circular
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Mounting Type :
Panel Mount
Fastening Type :
Threaded
Contact Plating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
Shielded
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Finish :
Electroless Nickel
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Receptacle Housing
Type :
For Male Pins
Shell Material :
Aluminum
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Size :
Contact Type :
Crimp
Published :
2013
Shell Size - Insert :
15-15
Ingress Protection :
Environment Resistant
Orientation :
A
Datasheets
TVS07RF-15-15A
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-15-15AA Overview
Currently, it is packaged in Receptacle Housing.Mounting type Panel Mount is assigned to the device.Packaging the product involves using a Bulk case.Among the products in the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series, it is one of the most popular.Other [0] products have lots of benefts too.A device with a 16 pin configuration is equipped with the device.
TVS07RF-15-15AA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-15-15AA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-15-15AA Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT