TVS06RS-25-19HB
Mfr.Part #
TVS06RS-25-19HB
Description
CONN PLUG MALE 19POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Reach Compliance Code :
Unknown
Connector Type :
Plug, Male Pins
Gender :
Male
Shielding :
Shielded
Shell Material :
Stainless Steel
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Color :
Silver
HTS Code :
Shell Finish :
Nickel
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size - Insert :
Packaging :
Bulk
Insert Material :
Thermoplastic
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Aviation, Marine, Military
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Fastening Type :
Threaded
Published :
Orientation :
B
Mount :
Free Hanging
Number of Positions :
19
Datasheets
TVS06RS-25-19HB
Plug, Male Pins Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded
TVS06RS-25-19HB Overview
TVS06RS-25-19HB Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS06RS-25-19HB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS06RS-25-19HB Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER