TVS06RS-25-19HA
Mfr.Part #
TVS06RS-25-19HA
Description
CONN PLUG MALE 19POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Threaded
Mount :
Free Hanging
Shielding :
Shielded
Reach Compliance Code :
Unknown
Number of Positions :
19
HTS Code :
Orientation :
A
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Color :
Silver
Termination :
Crimp
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Gender :
Male
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Material :
COPPER ALLOY
Published :
Insert Material :
Thermoplastic
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Material :
Stainless Steel
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Shell Finish :
Nickel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Datasheets
TVS06RS-25-19HA
Plug, Male Pins Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
TVS06RS-25-19HA Overview
TVS06RS-25-19HA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS06RS-25-19HA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS06RS-25-19HA Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER