TVS06RS-25-19B
Mfr.Part #
TVS06RS-25-19B
Description
CONN PLUG HSG FMALE 19POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector Type :
Plug Housing
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Stainless Steel
Shell Size - Insert :
HTS Code :
Shell Finish :
Nickel
Number of Positions :
19
Orientation :
N (Normal)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
ECCN Code :
EAR99
Published :
Fastening Type :
Threaded
Feature :
Coupling Nut, Firewall Usage, Self Locking
Housing Color :
Silver
Shielding :
Shielded
Contact Shape :
Circular
Contact Size :
12
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Type :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Type :
For Female Sockets
Note :
Contacts Not Included
Datasheets
TVS06RS-25-19B
Plug Housing Stainless Steel Free Hanging (In-Line) Nickel 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS06RS-25-19B Overview
TVS06RS-25-19B Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS06RS-25-19B Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS06RS-25-19B Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT