TVS06RS-25-11SD
Mfr.Part #
TVS06RS-25-11SD
Description
CONN PLUG FMALE 11POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Gender :
Male
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Insert Material :
Thermoplastic
Shielding :
Shielded
Termination :
Crimp
Shell Finish :
Nickel
Shell Material :
Stainless Steel
Published :
Shell Size - Insert :
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Packaging :
Bulk
Orientation :
D
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Reach Compliance Code :
Unknown
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Applications :
Aviation, Marine, Military
Number of Positions :
11 (2 + 9 Power)
Color :
Silver
Fastening Type :
Threaded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mount :
Free Hanging
Number of Pins :
11
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
TVS06RS-25-11SD
TVS06RS-25-11SD Overview
The packaging contains Plug, Female Sockets.There is a Free Hanging (In-Line) mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV belongs to the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.A 11 pin is provided on the device.In many ways, it is more powerful due to its Coupling Nut, Self Locking feature.There is a Free Hanging mount on the part.This device operates at a temperature of -65°C~200°C.
TVS06RS-25-11SD Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS06RS-25-11SD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS06RS-25-11SD Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER