TVS06RS-25-11BA
Mfr.Part #
TVS06RS-25-11BA
Description
CONN PLUG HSG FMALE 11POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Datasheets
TVS06RS-25-11BA
TVS06RS-25-11BA Overview
Packaging is Plug Housing.Free Hanging (In-Line) is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series, it can be found in this category.In addition to its many benefits, this part is also compatible with other products of [0].By operating the device, Coupling Nut, Firewall Usage, Self Locking is maintained at all times.It has 11 pins.
TVS06RS-25-11BA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS06RS-25-11BA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS06RS-25-11BA Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT