TVS06RS-23-55SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS06RS-23-55SA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 55POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Published :
Shell Material :
Stainless Steel
Orientation :
A
Color :
Silver
Applications :
Aviation, Marine, Military
Insert Material :
Thermoplastic
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Reach Compliance Code :
Unknown
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Finish :
Nickel
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Number of Positions :
55
Contact Finish - Mating :
Gold
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Factory Lead Time :
12 Weeks
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Termination :
Crimp
Fastening Type :
Threaded
Mount :
Free Hanging
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shielding :
Shielded
Shell Size - Insert :
Datasheets
TVS06RS-23-55SA
Plug, Female Sockets Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 55 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
TVS06RS-23-55SA Overview
TVS06RS-23-55SA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS06RS-23-55SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS06RS-23-55SA Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER