TVS06RS-23-55JA-LC
Mfr.Part #
TVS06RS-23-55JA-LC
Description
CONN PLUG HSG FMALE 55POS INLINE
Type :
For Female Sockets
Number of Positions :
55
Operating Temperature :
-65°C~200°C
12 Weeks
Plug Housing Stainless Steel Free Hanging (In-Line) Nickel 55 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS06RS-23-55JA-LC Overview
TVS06RS-23-55JA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS06RS-23-55JA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS06RS-23-55JA-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT