TVS06RS-23-55BA
Mfr.Part #
TVS06RS-23-55BA
Description
CONN PLUG HSG FMALE 55POS INLINE
Type :
For Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Positions :
55
Reach Compliance Code :
Unknown
Datasheets
TVS06RS-23-55BA
Plug Housing Stainless Steel Free Hanging (In-Line) Nickel 55 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS06RS-23-55BA Overview
TVS06RS-23-55BA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS06RS-23-55BA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS06RS-23-55BA Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT