TVS06RS-23-53HA
Mfr.Part #
TVS06RS-23-53HA
Description
CONN PLUG MALE 53POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Size - Insert :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Insert Material :
Thermoplastic
Operating Temperature :
-65°C~200°C
12 Weeks
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Unknown
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Mount :
Free Hanging
Number of Positions :
53
Color :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Published :
Datasheets
TVS06RS-23-53HA
Plug, Male Pins Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 53 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
TVS06RS-23-53HA Overview
TVS06RS-23-53HA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS06RS-23-53HA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS06RS-23-53HA Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER