TVS06RS-23-53AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS06RS-23-53AA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG HSG MALE 53POS INLINE
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Orientation :
A
Shell Finish :
Nickel
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Shape :
Circular
Shielding :
Shielded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Packaging :
Bulk
Contact Plating :
Gold
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Material :
Stainless Steel
Published :
Number of Positions :
53
Contact Type :
Crimp
Feature :
Coupling Nut, Firewall Usage, Self Locking
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Plug Housing
Housing Color :
Silver
Shell Size - Insert :
Contact Size :
20
Type :
For Male Pins
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Operating Temperature :
-65°C~200°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Fastening Type :
Threaded
Datasheets
TVS06RS-23-53AA
Plug Housing Stainless Steel Free Hanging (In-Line) Nickel 53 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS06RS-23-53AA Overview
TVS06RS-23-53AA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS06RS-23-53AA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS06RS-23-53AA Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT