TVS06RS-23-53A
Mfr.Part #
TVS06RS-23-53A
Description
CONN PLUG HSG MALE 53POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Shielded
Contact Shape :
Circular
Connector Type :
Plug Housing
Operating Temperature :
-65°C~200°C
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Size :
20
Housing Color :
Silver
Number of Positions :
53
Shell Material :
Stainless Steel
Note :
Contacts Not Included
Bulk
Contact Type :
Crimp
Reach Compliance Code :
Unknown
Feature :
Coupling Nut, Firewall Usage, Self Locking
Type :
For Male Pins
Orientation :
N (Normal)
Datasheets
TVS06RS-23-53A
Plug Housing Stainless Steel Free Hanging (In-Line) Nickel 53 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS06RS-23-53A Overview
TVS06RS-23-53A Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS06RS-23-53A Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS06RS-23-53A Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT