TVS06RS-23-21P
Mfr.Part #
TVS06RS-23-21P
Description
CONN PLUG MALE 21POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
A
Factory Lead Time :
12 Weeks
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Color :
Nickel
Termination :
Crimp
Mount :
Free Hanging
Applications :
Aviation, Marine, Military
Threaded
HTS Code :
Shell Size - Insert :
Contact Material :
COPPER ALLOY
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Published :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Number of Positions :
21
Contact Finish - Mating :
Gold
Insert Material :
Thermoplastic
Connector Type :
Plug, Male Pins
Datasheets
TVS06RS-23-21P
Plug, Male Pins Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 21 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
TVS06RS-23-21PA Overview
TVS06RS-23-21PA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS06RS-23-21PA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS06RS-23-21PA Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER