TVS06RS-21-41HN
Mfr.Part #
TVS06RS-21-41HN
Description
CONN PLUG MALE 41POS GOLD CRIMP
Stock
8
In Stock :
8
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Plating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Packaging :
Bulk
Mount :
Free Hanging
Applications :
Aviation, Marine, Military
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Finish - Mating :
Gold
Max Operating Temperature :
200°C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Published :
2013
Min Operating Temperature :
-65°C
Orientation :
N (Normal)
Number of Positions :
41
Shielding :
Shielded
Number of Pins :
41
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Finish :
Nickel
Color :
Silver
Shell Size - Insert :
21-41
Connector Type :
Plug, Male Pins
Fastening Type :
Threaded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
TVS06RS-21-41HN
Plug, Male Pins Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 41 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
TVS06RS-21-41HN Overview
Packaging is in the form of Plug, Male Pins.This device has a Free Hanging (In-Line) mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.There are 41 pins on the device.If the temperature is below 200°C, it's best to use it.-65°C is the minimum temperature for this device.Several benefits come from the Coupling Nut, Self Locking feature.There is a mounting hole at Free Hanging.Devices operate at -65°C~200°C operating temperatures.
TVS06RS-21-41HN Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS06RS-21-41HN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS06RS-21-41HN Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER