TVS06RS-21-39PA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS06RS-21-39PA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 39POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Crimp
Published :
Reach Compliance Code :
Unknown
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Fastening Type :
Threaded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-65°C~200°C
HTS Code :
Shell Material :
Stainless Steel
Orientation :
A
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Finish :
Nickel
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Number of Pins :
16
Number of Positions :
39
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mount :
Free Hanging
Shell Size - Insert :
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Shielded
Color :
Silver
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Datasheets
TVS06RS-21-39PA
Plug, Male Pins Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 39 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
TVS06RS-21-39PA Overview
The product is packaged in Plug, Male Pins.This device is mounted in the Free Hanging (In-Line) position.It has been determined that a Bulk case is necessary to package the product.There is a product in the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.A total of 16 pins are available on the device.There are a number of advantages to its Coupling Nut, Self Locking feature.Part Free Hanging is mounted to the part.As a result, the device runs at -65°C~200°C Operating Temperature.
TVS06RS-21-39PA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS06RS-21-39PA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS06RS-21-39PA Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER