TVS06RS-21-39JA
Mfr.Part #
TVS06RS-21-39JA
Description
CONN PLUG FMALE 39POS GOLD CRIMP
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Positions :
39
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Datasheets
TVS06RS-21-39JA
Plug, Female Sockets Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 39 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
TVS06RS-21-39JA Overview
TVS06RS-21-39JA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS06RS-21-39JA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS06RS-21-39JA Circular Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER