TVS06RS-21-39BA
Mfr.Part #
TVS06RS-21-39BA
Description
CONN PLUG HSG FMALE 39POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector Type :
Plug Housing
Contact Size :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Type :
Number of Positions :
39
Feature :
Coupling Nut, Firewall Usage, Self Locking
Housing Color :
Silver
Type :
For Female Sockets
Contact Shape :
Circular
Free Hanging (In-Line)
Contact Plating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Packaging :
Bulk
Note :
Contacts Not Included
Datasheets
TVS06RS-21-39BA
Plug Housing Stainless Steel Free Hanging (In-Line) Nickel 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS06RS-21-39BA Overview
TVS06RS-21-39BA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS06RS-21-39BA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS06RS-21-39BA Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT