TVS06RS-21-16SA
Mfr.Part #
TVS06RS-21-16SA
Description
CONN PLUG FMALE 16POS GOLD CRIMP
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Positions :
16
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Thermoplastic
Gender :
Male
Datasheets
TVS06RS-21-16SA
Plug, Female Sockets Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 16 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
TVS06RS-21-16SA Overview
TVS06RS-21-16SA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS06RS-21-16SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS06RS-21-16SA Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER